نتایج جستجو برای عبارت :

طرز تهیه آلو بخارا

فکر می کنم یه زمانی هم باید پناه بیارم به این وبلاگ ...
دارم شدیدا فکر می کنم که داستانهام رو چطوری چاپ کنم توی نشریات...
امشب داشتم به مجله ی بخارا فکر می کردم و خوابی که دیدم ... توی خواب یه نفر منو معرفی کرده بود به سردبیر مجله بخارا ... برای چاپ آثارم ... نمی دونم تعبیرش چیه ...
برم ببینم باید چیکار کنم ...

آلو خشک که معروف به آلو بخارا است در دسته خشکبار قرار می‌گیرد. این خشکبار از خشک کردن آلو به دست می‌آید. حدود 2000نوع آلو در سراسر جهان وجو دارد. شهر خرو مرکز تامین و پرورش آلو بخارا در ایران است.
آلو ظاهری گرد و گوشتی دارد، این میوه ی آبدار و شگفت انگیز فاقد چربی و سرشار از ویتامین است. آنتی اکسیدان فراوانی در برگه آلو بخارا وجود دارد به حدی که محققان مقدار این آنتی اکسیدان ها را برابر با آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری می‌دانند.
گروهی
اگر شما از کسانی هستید که آلوی قطره طلا را تهیه کرده اید و مقداری از آنها در یخچال منزل مانده و شما قصد سفر دارید و فکر می کنید بعد از برگشتن آلوها خراب می شوند ، قبل از رفتن آنها را به آلو بخارایی با کیفیت عالی تبدیل کنید .

ادامه مطلب
مستفاد از روایات این است که آلوی پوست کنده و خشک شده بهتر است و مضرات آلوی تازه در آن از بین می‌رود.✅در روایت آمده است:عَلَیْکُمْ بِالْإِجَّاصِ الْعَتِیقِ فَإِنَّ الْعَتِیقَ قَدْ بَقِیَ نَفْعُهُ وَ ذَهَبَ ضَرَرُه‌ وَ کُلُوهُ مُقَشَّراً فَإِنَّهُ نَافِعٌ لِکُلِّ مِرَارٍ وَ حَرَارَةٍ وَ وَهَجٍ یُهَیِّجُ مِنْهَایعنی بر شما باد آلوی کهنه و مانده زیرا آلوی کهنه نفعش باقی مانده و ضرر آن از بین رفته است و آن را پوست کنده بخورید زیرا برای هر
در کشاکش زبان و مفهوم در شعر گاهی این زبان است که مفهوم را از آن خود می‌کند و ارتقا می‌دهد و به چیزی جز آن که مراد شاعر بوده تبدیلش می‌کند...
قصه‌ی سروده شدن شعر بوی جوی مولیان رودکی را همه می‌دانیم. ماجرای راضی کردن نصر بن احمد شاه سامانی برای بازگشت به بخارا. اما قدرت حیرت‌انگیز رودکی شعر را به رویای همیشگی انسان برای بازگشت به بهشت مثالی بدل کرده است. حال من نمی‌دانم این حسرت بازگشت فقط در انسان ایرانی اینقدر عمومیت دارد که شعرهایی از ای
ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ابن سینا و پور سینا (زادهٔ ۳۵۹ ه. ش. در بخارا –درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، ۹۸۰-۱۰۳۷ میلادی[۵])،[۶][۷][۸] پزشک و شاعر[۹] ایرانی[۱۰][۱۱][۱۲][۱۳] و از مشهورترین و تاثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد. وی نویسنده کتاب شفا یک دانشنامه علمی و فلسفی جامع است و القانون فی الطب یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی است.[۱۴][۱
به قول حضرت حافظ:
اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما را
به خال هندو اش بخشم سمرقند و بخارا را
و صائب در جواب می گوید:
هر آنکس چیز می بخشد، ز جان خویش می بخشد
نه چون حافظ که می بخشد سمرقند و بخارا را
به خال هندو اش بخشم سر و دست و تن و پا را
و شهریار در جواب می گوید:
هر آنکس چیز می بخشد بسان مرد می بخشد
نه چون صائب که می بخشد سر و دست و تن و پا را
سر و دست و تن و پا را به خاک گور می بخشند 
نه بر آن ترک شیرازی که برده جمله
دو روز است که بی حالم. شاید از اهل خانه وا گرفته باشم. سست شده ام و بی حالم. سازندگی ویژه نامه ای در مورد دکتر صدیقی ترتیب داده و مطالب عمدتا چکیده و مختصری از دوران زندگی سیاسی اجتماعی اش را آورده است. به نظرم در این مورد بخارا بهتر عمل کرده است که چند شماره پیشش مختص دکتر صدیقی بود. 
دو روز است که بی حالم. شاید ااز اهل خانه وا گرفته باشم. سست شده ام و بی حالم. سازندگی ویژه نامه ای در مورد دکتر صدیقی ترتیب داده و مطالب عمدتا چکیده و مختصری از دوران زندگی سیاسی اجتماعی اش را آورده است. به نطرم در این مورد بخارا بهتر عمل کرده است که چند شماره پیشش مختص دکتر صدیقی بود. 
افغانستان در سده‌ی نوزدهم خود را در وضعی بسیار مخاطره‌آمیز یافت . با گذشت سال‌ها ، روسیه مرحله به مرحله ، و بویژه از نیمه‌ی سده‌ی پیشین به بعد ، هرچه بیشتر به سمت جنوب رخنه می‌کرد ؛ نانسن ، کاشف معروف در سال ۱۹۱۴ گفت که طی ۴۰۰ سال گذشته قلمرو ارضی روسیه با آهنگ تقریباً ۹۰ کیلومتر در روز افزایش پیدا کرده است . [(؟!)] بین روسیه در آسیای میانه و راجِ بریتانیا در هند [راج در هندی به معنی حکومت است] که با هم دشمنی و سوءظن داشتند ، دیگر فقط یک میانگی
ابن‌بطوطه بخارا را چنین توصیف می‌کند : "به دست چنگیز تاتاری ملعون ... ویران گردید . اینک مساجد و بازارهای آن جز قسمت کوچکی مخروبه است و مردمِ آن در نهایت ذلت و خواری به‌سر می‌برند چنانکه گواهی بخاراییان در خوارزم و دیگر جاها مقبول نیست زیرا مردم این شهر در تعصب ، دعوی باطل و انکارِ حق اشتهار دارند و اکنون در بخارا کسی که چیزی از علم بداند یا عنایتی به دانش و هنر داشته باشد پیدا نمی‌شود ." بخارای پرشکوه که زمانی به‌خاطر علم و هنر خود در سراسر آ
مواد لازم:
گوشت خورشتی : 300گرم
کدو حلوایی :1کیلو
آلو بخارا :100گرم
پیاز متوسط :2عدد
رب گوجه :2قاشق غذاخوری
نمک و فلفل :به میزان لازم
 زردچوبه :به میزان لازم
زعفران:یک قاشق سوپ خوری
 روغن مایع:مقداری برای سرخ کردن
دارچین :1 قاشق چایخوری سر پر

ادامه مطلب
مواد لازم:
گوشت خورشتی : 300گرم
کدو حلوایی :1کیلو
آلو بخارا :100گرم
پیاز متوسط :2عدد
رب گوجه :2قاشق غذاخوری
نمک و فلفل :به میزان لازم
 زردچوبه :به میزان لازم
زعفران:یک قاشق سوپ خوری
 روغن مایع:مقداری برای سرخ کردن
دارچین :1 قاشق چایخوری سر پر

ادامه مطلب
دانلود آهنگ جدید معین زد زیبای زشت من
Download New Music Moein Zandi – Zibaye Zeshte Man
زیبای زشت من معین زد

دانلود آهنگ جدید معین زد زیبای زشت من با لینک مستقیم

متن آهنگ زیبای زشت من از معین زندی

زیبای زشت من در آیینه خشت من در وارونگی نهان پنهان مانده عشق مناما دلم برات تنگ میشه نشد بمونم پیشت هوا که بارونی شد بخار نشست رو شیشهاول اسممونو روی بخارا حک کن میگن که بی تو شادم به گفته هاشون شک کنچون دلم برات تنگ میشه نشد بمونم پیشت هوا که بارونی شد بخار نشست رو
یکی از گزینه های خوب برای پذیرایی در میهمانی ها ایرانی می تواند مرغ شکم پر باشد که با شنیدن اسمش خبر از یک وعده غذایی خوب و کامل را می دهد.
مواد لازم مرغ شکم پر
مرغ درسته با پوست : حدود 2 کیلو
گردو : 5 عدد درشت خرد شده
آلو  بخارا : 12 عدد
گوجه  فرنگی : 2 عدد
لیمو : 1 عدد
پیاز: 1 عدد بزرگ
هویج : 1 عدد
سیر : 2 حبه
نعنا خشک :یک قاشق غذا خوری
زرشک شسته شده : یک قاشق غذاخوری سرپر
نمک ، فلفل و زرد  چوبه :به میزان لازم
زعفران پودر شده : یک چهارم قاشق چایخوری
رب
ایندفعه دیگه یادم موند که عکسشو بگیرم D: 
راحت هم بود پختنش. پیاز و گوشت و زردچوبه رو مثل هر خورش دیگه‌ای تفت میدی، بعد یکی دو قاشق رب رو با گوشت تفت میدی و بعدش هم به‌ها رو یه کوچولو تفت میدی با بقیه و روشون آب میریزی. ادویه‌شم فلفل سیاه و دارچین و زردچوبه. آلو بخارا رو میتونی از همون اول اضافه کنی و یا بعدتر. در آخر هم یکم آبلیمو میریزی که ترش‌مزه تر بشه. فقط من یه ربعی ازش سر نزدم یکم ته گرفته بود. ولی در کل خورش راحتیه. لازم هم نیست پوست به گرف
آلو بخارا خشکپاک مقدار 300 گرم 

برند : KhoshkPak
برای خرید و مشاهده محصول کلیک نمایید.

نقد و بررسی تخصصی
شرکت «آذر میشو خشکپاک» که محصولات خود را با نام تجاری «خشکپاک» تولید و عرضه کرده، از حدود 25 سال پیش شروع به کار کرده است و یکی از برند‌های مطرح در صنعت بسته‌بندی خشکبار و حبوبات به‌شمار می‌رود. این شرکت علاوه‌بر آجیل، حبوبات و انواع خشکبار در زمینه‌ی تولید انبوه آلبالو خشک و تولید لواشک هم فعالیت دارد و محصولات آن به بازارهای خارجی هم
اغلب افراد ساعات بعد از ظهر را با احساس خستگی و کسلی سپری می‌کنند. از بهترین راه‌های مقابله با این خستگی چرت کوتاه بعد از ظهر است که البته حدود 10-20 دقیقه به طول انجامد؛ اما نکته اینجاست همیشه این راه افزایش انرژی برای ما مقدور نیست! مثلاً زمانی که در محل کار و یا کلاس درس حضور داریم.
در این مواقع انرژی خود را چگونه باید افزایش دهیم؟ یا اگر ورزشکار هستید و نیاز به انرژی بیشتر برای تمرینات خود دارید چه‌کار باید بکنید؟
آنچه در این مقاله از مجله

مواد لازم مرغ شکم پرمرغ درسته با پوست : حدود 2 کیلوگردو : 5 عدد درشت خرد شدهآلو  بخارا : 12 عددگوجه  فرنگی : 2 عددلیمو : 1 عددپیاز: 1 عدد بزرگهویج : 1 عددسیر : 2 حبهنعنا خشک :یک قاشق غذا خوریزرشک شسته شده : یک قاشق غذاخوری سرپرنمک ، فلفل و زرد  چوبه :به میزان لازمزعفران پودر شده : یک چهارم قاشق چایخوریرب  گوجه  فرنگی : یک قاشق غذا خوریآب  نارنج یا آب غوره : یک قاشق غذا خوری

ادامه مطلب
در روایت‌ها ، بنیان‌گذاری شهر سمرقند را به افراسیاب ، قهرمان نیمه افسانه‌ای شاه‌نامه‌ی فردوسی نسبت می‌دهند ؛ ولی در این اواخر شوروی‌ها [روس‌ها (؟)] سال ۵۳۰ قبل از میلاد را زمان تولد این شهر دانستند و به تبع آن مراسم دوهزار و پانصدمین سال زایش آن ، در سال ۱۹۷۰ برگزار شد . اینکه سپاهیانِ فرمانروایان هخامنشی در ایران به‌واقع به ماراکاندا (نام نخست سمرقند) رسیدند یا نه ، معلوم نیست ؛ اما اسکندر کبیر در سال ۳۲۸ قبل از میلاد "در جریان لشکرکشی د
خورشت آلو اسفناج 
خورشت واقعا لذیذ و آسون اول یه پیاز نگینی تفت بدید بعد سینه یا ران مرغ بهش اضافه کنید با نمک فلفل و زردچوبه و زعفران تفت بدید و آب بریزید بپزه.بعد که پخت از آب مرغ جدا کنید و در روغن سرخ کنید و کنار بذارید.یک تا دو دسته اسفناج رو درشت خرد کنید و تفت بدید فلفل و زرچوبه و کمی نمک اضافه کنید بذارید کامل آبش تبخیر بشه حدود بیست عدد آلو بخارا و دو تا سه قاشق آبلیمو یا آب نارنج یا آبغوره اضافه کنید و تفت بدید به آب مرغ اضافه کرده بذاری
مسافران ‌پس از عبور از (نیژنی) نوفگو رود⁰ و غازان در نیمه‌ی ژوئیه به آستاراخان در نزدیکی دهانه‌های ولگا رسیدند ؛ ایوان [ایوانِ مخوف] این سه شهر را به تازگی از دست تاتارها به‌در آورده بود ، و بدین‌ترتیب ولگا برای نخستین‌بار به‌صورت یک رودخانه‌ی روس درآمد . جنکینسون وضعیت آستاراخان را ، که به‌رغم گذشت شش‌سال از تسخیر آن ، هنوز از یورش و فشار و قحطی و طاعون رنج می‌برد ، آنقدر "اسف‌ناک" یافت که گفتنی نبود ، تل‌های اجساد مردگان همچنان دفن ن
میوه آلو از خانواده هلو و زرد آلو است و در رنگهای مختلفی است که بیش از هزار گونه داشته با هر یک از نظر شکل و ظاهر و طعم با هم تفاوت دارند.آلو بخارا هم یکی از انواع آن است که خواص بسیار زیادی برای آن در طب سنتی به عنوان یک گیاه دارویی ذکر شده است. برخی از خواص این میوه در اینجا عنوان شده است. آلو تاثیرات زیادی بر روی قلب و خون دارد. مثلا از افزایش فشار خون و قند خون جلوگیری کرده و از بروز بیماریهای قلبی، گوارشی، سرطان نیز پیشگیری میکند.این میوه همچ
درست کردن مرغ شکم پر بدون فر
یکی از گزینه های خوب برای پذیرایی در میهمانی ها ایرانی می تواند مرغ شکم پر باشد که با شنیدن اسمش خبر از یک وعده غذایی خوب و کامل را می دهد.
مواد لازم مرغ شکم پر
مرغ درسته با پوست : حدود 2 کیلو
گردو : 5 عدد درشت خرد شده
آلو  بخارا : 12 عدد
گوجه  فرنگی : 2 عدد
لیمو : 1 عدد
پیاز: 1 عدد بزرگ
هویج : 1 عدد
سیر : 2 حبه
نعنا خشک :یک قاشق غذا خوری
زرشک شسته شده : یک قاشق غذاخوری سرپر
نمک ، فلفل و زرد  چوبه :به میزان لازم
زعفران پودر ش
زمان لازم :دوساعت و نیم تا سه ساعت
مواد لازم
گوشت چرخ شده/ *مرغ با قطع جوجه کباب
پیاز بزرگ 1/یک پیاز اندازه نارنگی
رب انار دو قاشق/ نیم پیمانه یا بیشتر
شکر 2 قاشق/شیره انگور
گردو {و بادام} آسیاب شده
زعفران
کره
آلو بخارا
روش :
یک سوم پیاز را ریز رنده کردم تفت خرد وقتی رنگش طلایی شد زرچوبه زدم و باگردو {و بادام} میکس شده تفتش دادم تا حدی که بوی خامی گردو بره  و بهش آب سرد اضافه کردم(میشه پیاز داغ نکرد و همین جوری گردو ود بادام را با آب سرد مخلوط کرد و گذ
زمان لازم :دوساعت و نیم تا سه ساعت
مواد لازم
گوشت چرخ شده/ *مرغ با قطع جوجه کباب
پیاز بزرگ 1/یک پیاز اندازه نارنگی
رب انار دو قاشق/ نیم پیمانه یا بیشتر
شکر 2 قاشق/شیره انگور
گردو {و بادام} آسیاب شده
زعفران
کره
آلو بخارا
روش :
یک سوم پیاز را ریز رنده کردم تفت خرد وقتی رنگش طلایی شد زرچوبه زدم و باگردو {و بادام} میکس شده تفتش دادم تا حدی که بوی خامی گردو بره  و بهش آب سرد اضافه کردم(میشه پیاز داغ نکرد و همین جوری گردو ود بادام را با آب سرد مخلوط کرد و گذ

خاکشیر یکی از بهترین شربت ها برای رفع تشنگی است که دارای خواص دیگری هم می باشد و به دلیل ریز بودن ذراتش، شستن آن روشی خاص دارد.
روش درست شستن خاکشیر
خاکشیر یکی از شربت های سنتی ما ایرانیان است که علاقمندان زیادی را در فصل تابستان دارد و سبب رفع تشنگی در تابستان و به خصوص در ایام روزه داری می شود. خاکشیر دارای املاح و شن ریزه های فراوانی است که در صورت شسته نشدن صحیح مشکلات بی شماری را برای شما به وجود می آورد. در این بخش از نمناک طریقه شستشوی ص
1/2  لسان الغیب حافظ شیرازی بیتی دارد که میگه :

جهان نقد محقّر است حافظ
از بهــر نثــار خــوش نباشــد

2/2   بعد حافظ در بیتی دیگر میگه :

به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را
​​​​

خشکبار به محصولاتی گفته می شود که برای افزایش مدت زمان نگهداری آن ها طی فرآیندهای خاصی خشک می شوند. این خشک کردن علاوه بر افزایش زمان ماندگاری آن ها مزایای فراوانی را برای این محصولات به همراه دارد و این علت خواص خشکبار است. برخی از مزیت های خشکبار جلوگیری از خرابی و فساد آن ها، بسته بندی راحت تر به دلیل پایین آمدن وزن و حجم محصول و در نهایت انتقال و جابجایی راحت تر این محصولات است. قیمت خشکبار در فروشگاه اینترنتی برادران حسینی بسیار مناسب
ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا، مشهور به ابوعلیِ سینا، ابن سینا، پورسینا و شیخ الرئیس (زادهٔ ۳۵۹ ه‍.ش در بخارا – درگذشتهٔ ۲ تیر ۴۱۶ در همدان، ۹۸۰–۱۰۳۷ میلادی[۱۰])،[۱۱][۱۲][۱۳] همه‌چیزدان،[۱۴] پزشک، ریاضی‌دان،منجم، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، روان‌شناس، جغرافی‌دان، زمین‌شناس، شاعر، منطق دان و فیلسوف[۱۵] ایرانی[۲][۳][۴][۵][۱۶] و از مشهورترین و 
ادامه مطلب
خورش آلو Masma یکی از خورش های خوشمزه استان گیلان است. یکی از خورش های سنتی استان است که طعم ترش و شیرینی دارد. از مرغ ، بادمجان و رب انار نیز در این ظرف استفاده می شود. این ایده خوبی برای کسانی است که غذاهای گوشتی را دوست دارند. آلو یکی از آن دسته از غذاهایی است که می تواند غذاهای متفاوت و خوشمزه ای ایجاد کند. از جمله: خورش آلو ، خورش برگ زردآلو ، خورش آلو ، خورش آلو سیاه و ترش آلو. هر استان طبق سلیقه خود به نوعی از این غذا در ترکیب خود استفاده می کند.
سایت خرید خشکبار
 سایت طلای سرخ یک سایت جامع برای خرید خشکبار است که شما می توانید نسبت به خرید خشکبار خود از این سایت اقدام کنید؛ (کلمات کلیدی : خرید اینترنتی خشکبار , افزایش محصول خشکبار , خشکبار , قیمت روز خشکبار مشهد , خرید خشکبار , طلای سرخ , خرید خشکبار از کشاورز , فروش خشکبار , خرید از فروشگاه , خشکبار قائنات ,  فروشگاه اینترنتی خشکبار  , خرید مستقیم خشکبار از کشاورز , سایت سرخ , صادرات خشکبار , قیمت خشکبار در مشهد ,  قیمت روز خشکبار , خشکبار
حافظ :
اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما رابه خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا راصائب در جواب حافظ :
هر آن کس چیز می بخشد، ز جان خویش می بخشدنه چون حافظ که می بخشد سمرقند و بخارا را
اگر آن ترک شیرازی به دست آرد دل ما رابه خال هندویش بخشم سر و دست و تن و پا راشهریار در جواب هر دو :
هر آن کس چیز می بخشد بسان مرد می بخشدنه چون صائب که می بخشد سر و دست و تن و پا را
سر و دست و تن و پا را به خاک گور می بخشندنه بر آن ترک شیرازی که برده جمله دل ها را
اگر آن ترک شیر
خرید اینترنتی خشکبار
آیا می دانستید با قراردادن محصولات خشکبار خود در سایت طلای سرخ می توانید یک تجارت خشکبار شروع کنید؟ (کلمات کلیدی : خرید اینترنتی خشکبار , افزایش محصول خشکبار , خشکبار , قیمت روز خشکبار مشهد , خرید خشکبار , طلای سرخ , خرید خشکبار از کشاورز , فروش خشکبار , خرید از فروشگاه , خشکبار قائنات ,  فروشگاه اینترنتی خشکبار  , خرید مستقیم خشکبار از کشاورز , سایت سرخ , صادرات خشکبار , قیمت خشکبار در مشهد ,  قیمت روز خشکبار , خشکبار اصیل , صا
نام ابن‌سینا، حسین و نام پدرش عبدالله که فرزند حسن و حسن فرزند علی و علی فرزند سینا بود؛ بنابراین به ابن‌سینا یا ابوعلی سینا ملقب شد. عبدالله پدر ابن‌سینا اهل بلخ بود و در زمان سلطنت نوح پسر منصور از پادشاهان سامانی از بلخ به بخارا آمد و کارمند دارایی روستایی بنام خرمیثن شد و از ده نزدیکی بنام افشنه با دختری بنام ستاره ازدواج کرد و اولین فرزندش را حسین نام گذاشت که همان ابن‌سیناست. پدر و برادر ابن سینا مجذوب تبلیغات اسماعیلیه شده
خرید خشکبار و آجیل مخلوط

آیا می دانستید در سایت طلای سرخ تمام فروشندگان خشکبار و آجیل محصولات خود را به فروش می رسانند و شما می توانید مناسب ترین و ارزان ترین خشکبار و آجیل را در سایت یافته و خرید نمائید؟ (کلمات کلیدی : خرید اینترنتی خشکبار , افزایش محصول خشکبار , خشکبار , قیمت روز خشکبار مشهد , خرید خشکبار , طلای سرخ , خرید خشکبار از کشاورز , فروش خشکبار , خرید از فروشگاه , خشکبار قائنات ,  فروشگاه اینترنتی خشکبار  , خرید مستقیم خشکبار از کشاورز
مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مصرف می کنند، با کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ روبرو هستند.این مطالعه اثبات کرده است که میوه، سبزیجات، شکلات تلخ، آلو بخارا، بلوبری، توت فرنگی، فندق و نوشیدنی های داغ نظیر قهوه و چای به قدر کافی حاوی آنتی اکسیدان موردنیاز برای کنترل دیابت هستند.

فرانچسکا رومانا مانچینی، سرپرست تیم تحقیق در موسسه تحقیقاتی پزشکی فرانسه، در این باره می گوید: «این ارتباط بعد از در نظرگرفتن تما

بر گر فته از کانال انشا 21 برای
پیدا کردن انشا با هر موضوعی به کانال ما سر بزنید  
۴سالگی پدرم به دیار باقی رفت. تصاویر پراکنده‌ و محدودی از او دارم. شاید به ده‌تا نرسد. مادرم نقش پدر را هم به عهده گرفت. با قالیبافی چند پسر و یک دختر را بزرگ کرد. از خودش کاست و بر ما افزود.تصویری که از او دارم قالی‌بافی است و قرآن‌ و دعا و نماز. سکوتش بیش‌تر از کلامش بود. استخاره‌گیر محل بود. در جلسات قرآن غلط‌گیر قرآن‌خوانان بود.با همان شعار که اگر دختر سوا
علی دهباشی را دوست دارم. دهباشی دقیقا همسن پدرم است. به قدر او هم فعال. اما فعالیت  دهباشی در حوزه مطبوعات فرهنگ ایرانی طی بیش از چهار دهه فعالیت  بقدری تاثیر گذار بوده و برند سازی قدرتمندی داشته که کمتر کسی است که او را نشناسد یا بتواند دعوت او را رد کند. شب های بخارا یکی از فعالیت های پر دردسر و جنبی دهباشی است که از زمانی که دفتر بخارا تعطیل نشده بود هر هفته در دفتر این مجله برگزار میشد. این جلسات با  مدتی وقفه مجددا از سر گرفته شد و در سال جا
اهل کاشانم.
نسبم شاید برسد
به گیاهی در هند، به سفالینه‌ای از خاک «سیلک».
نسبم شاید، به زنی فاحشه در شهر بخارا برسد.

پدرم پشت دو بار آمدن چلچله‌ها، پشت دو برف،
پدرم پشت دو خوابیدن در مهتابی،
پدرم پشت زمان‌ها مرده است.
پدرم وقتی مرد. آسمان آبی بود،
مادرم بی خبر از خواب پرید، خواهرم زیبا شد.
پدرم وقتی مرد، پاسبان‌ها همه شاعر بودند.
مرد بقال از من پرسید: چند من خربزه می‌خواهی؟
من از او پرسیدم: دل خوش سیری چند؟
پدرم نقاشی می‌کرد.
تار هم می‌ساخ
کودکی و نوجوانی
رابعه دختر کعب قُزداری که به رابعه بلخی هم شناخته شده‌است، شاعر پارسی‌گوی نیمه نخست سده چهارم هجری (۹۱۴-۹۴۳میلادی) است. وی طبق اسناد موجود، نخستین شاعر زن پارسی گوی است. پدرش کعب قزداری، از عربهای کوچیده به خراسان و فرمانروای بلخ و سیستان و قندهار و بست بود. از تاریخ ولادت و مرگ رابعه اطلاعات درستی در دست نیست. آنچه قطعیست آن است که او همدوره با سامانیان و رودکی بوده تنها مدرک مستند از زندگی رابعه، روایتی‌ست که عطار نیشابور
ابوعلی
سینا از مشاهیر ، پزشکان و فلاسفه اسلامی است که در سال 370 هجری در بخارا متولد
شد. او نویسنده‌ی کتاب شفا و القانون فی الطب یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی
او است.  مجموعه آرامگاه و موزه
بوعلی سینا در میانه میدانی به نام او در مرکز شهر همدان قرار دارد. بنای جدید
آرامگاه بوعلی بر اساس معماری قدیم و جدید ساخته شده است . طرح مزبور از «گنبد
قابوس» یکی از عظیم‌ترین شاهکارهای معماری عصر ابن سینا، مقبره‌ی قابوس ابن وشمگیر
شاعر و خوشنویس اقت
در این نوشته قصد دارم فهرستی از جوک‌های لوس و بی‌مزه رو جمع‌آوری کنم تا هر وقت دورهم جمع شدین این لینک و باز کنین و بخونین و بخندین :)
اگه شما هم جوک بی‌مزه و لوسی سراغ دارین تو قسمت دیدگاه‌ها مطرح کنین که در قسمت بعدی اضافه کنم.
یارو دنبال قوری می‌گشت.. اینور رو نگاه کرد نبود، اونور رو نگاه کرد بود.
یارو دستشویی داشته نمی‌دونسته چیکار کنه، می‌ره داروخانه می‌گه: گوجه دارین؟ می‌گن: نه! می‌کشه پایین و می‌گه: ریدم تو داروخونه‌ای که گوجه ندا
بدعت حسنه ایرانی
منبع: سی سال پس از پیامبر. دکتر محمدعلی موحد. مجله بخارا. شهریور97
در زمان پیامبر و ابوبکر، غنایم جنگی بین مسلمین تقسیم می شد. اما از زمان عمر، گسترش سرزمین های تحت حکومت مسلمین، سازوکارهای جدیدی را ضروری می ساخت. عمر به هدایت ایرانیان، به کار تاسیس دیوان و دفتر پرداخت. دو نوع دیوان یکی " دیوان العطا" و دیگر "دیوان خراج" یا همان بیت المال، حساب دخل و خرج حکومتی را نگاه می داشت. پس از تصرف اراضی شام و عراق عده ای به مانند غنایم، رای
نویسنده و محقق : اشکان ارشادی 
سالها در کرمانشاه کتاب خواندم و بس. 
حالا دارم بصورت کاملا رایگان برایتان مینویسم. فقط بخوانید و اگر کپی کردید ذکر نام یادتان نرود. مطالب را اکثرا خودم مینویسم و اگه جمع‌آوری باشه ، در بالای مقاله ذکر شده. 
جدا از اینکه حکایات تاریخی ، راست باشه یا دروغ تعریف میکنم. 
تیمور لنگ هم فارسی می دانست و هم عربی و ترکی جُغتایی که همان ازبکیست. ازبکان به همراه کاشغری ها و رومی ها تا قبل از کشمکش‌های صفویه_مذهبی_قزلباشی ،
نویسنده و محقق : اشکان ارشادی از کرمانشاه
قافیه در شعر ترکی ئوُیغُورچه یا همان اویغوری در گذشته در ابتدای بیت می آمده‌است و شاید برای خیلی‌ها قابل درک نباشد همانگونه که رباعی و بحر طویل در ابتدا برای اعراب قابل درک نبود ولی به مرور زمان قابل درک شد. اویغوران بعداز پذیرفتن اسلام و تبعیت از اوزان عروضی ، به مرور قافیه را به انتهای مصرع بردند.
از زبانهای خویشاوند نزدیک اویغوری ، ترکی جُغتایی و ترکمنی و قزاقی است معهذا ترکی آذربایجانی و ترکی ا
تشیع فردوسی و تاثیر مذهب شیعه بر روحیات وی در کلام دکتر عبد الحسین زرینکوب
دکتر عبد الحسین زرینکوب از اساتید مطرح و مشهور تاریخ و ادبیات می‌نویسد:
«فردوسی شیعی مذهب بود، و مثل همکیشان خود، از تجاوز دائم ترکان سنی بر مرزهای شرقی ایران رنج می‌برد و عمال خلیفه‌ی بغداد را در مرزهای غربی آن مثل خود خلیفه به چشم غاصب می‌نگریست. ایرانی که او آرزوی احیاء آن را داشت در فاصله‌ی بین آموی و اروند - جیحون و دجله - نمی‌گنجید و به آنچه خلیفه‌ی بغداد و دس
تشیع فردوسی و تاثیر مذهب شیعه بر روحیات وی در کلام دکتر عبد الحسین زرینکوب
دکتر عبد الحسین زرینکوب از اساتید مطرح و مشهور تاریخ و ادبیات می‌نویسد:
«فردوسی شیعی مذهب بود، و مثل همکیشان خود، از تجاوز دائم ترکان سنی بر مرزهای شرقی ایران رنج می‌برد و عمال خلیفه‌ی بغداد را در مرزهای غربی آن مثل خود خلیفه به چشم غاصب می‌نگریست. ایرانی که او آرزوی احیاء آن را داشت در فاصله‌ی بین آموی و اروند - جیحون و دجله - نمی‌گنجید و به آنچه خلیفه‌ی بغداد و دس
آنکه در خانه می ناب گوارا دارد
     چه نیازی به سمرقند و بخارا دارد
     هر که در سر هوس کرب و بلا را دارد
                  جز پی قافله سالار نخواهد افتاد

رکاب ۱۳ (خانم)

مربی با بی حوصلگی لباس رزمی سفید پریا را مرتب می کند و با کمربند، می بنددش که باز نشود. غر می زند که:-مگه نگفتم بگو مامانت جلوی لباستو بدوزه که باز نشه؟پریا موهای طلایی اش را که از روسری کوتاهش بیرون زده، به داخل هل می دهد و با صدایی کودکانه می گوید:-چرا... ولی مامانم رفته ماموری
خواسته های مردم را پوراکرمی می نگارد شاید خواسته شوداز امروز می خواهم برای دل خودم زندگی کنم .چاق باشم یا لاغر دنیا می گذرد ، قانع باشم یا شاکی ،روزگار همین است حجاب بزنم هنرمندان بی حجابی را به راحتی ترویج می دهند. بنگارم یا سکوت کنم شهر بر روال خود می چرخد .سعدی و حافظ افلاطون و سقراط  وووووآنقدر نگاشتن که فقط دوخط بردنیا ماند: اگر ان ترک تبریزی بدست ارد دل مارا به خال هندوش دهم سمرقند و بخارا را ،که بخشیده شد خزر و کارون ووووو میخواهم شاد با
ازبکستان
کشوری است در آسیای مرکزی که دارای آثار باستانی، تاریخی و معماری های
باشکوه می باشد کشور ازبکستان زمانی جز سرزمین پارس بوده و معماران و
هنرمندان بزرگ ایرانی آثاربا ارزش و زیبایی را در این کشور از خود به
یادگار گذاشته اند.که همین امر موجب شده تا سالانه گردشگران بسیاری به این
کشور سفر کنند و از تماشای آثار باستانی این کشور لذت ببرند.سه شهر تاریخی
مهم ازبکستان سمرقند، بخارا و خیوه هستند که معماری اسلامی و سایت های
توریستی این شهر
واسته های مردم را پوراکرمی می نگارد شاید خواسته شود
از امروز می خواهم برای دل خودم زندگی کنم .چاق باشم یا لاغر دنیا می گذرد ، قانع باشم یا شاکی ،روزگار همین است حجاب بزنم هنرمندان بی حجابی را به راحتی ترویج می دهند. بنگارم یا سکوت کنم شهر بر روال خود می چرخد .سعدی و حافظ افلاطون و سقراط  وووووآنقدر نگاشتن که فقط دوخط بردنیا ماند: اگر ان ترک تبریزی بدست ارد دل مارا به خال هندوش دهم سمرقند و بخارا را ،که بخشیده شد خزر و کارون ووووو میخواهم شاد با
ابو علی سینا ،ملقب به حجت الحق ، در سال 370 در نزدیک شهر بخارا به دنیا آمد . وی با خواندن تفسیر کتاب " حکمت الهی فارابی " از نظریات سقراط درس حکمت الهی را فراگرفت و در سن هیجده سالگی ، از تحصیل علوم بی نیاز شد . 
نظریه فلسفی ابن سینا :
در جهان هر چه هست ،به همان دلیل که هست ،جزو وجود است .وجود را خداوند ایجاد کرده است ولی؛ خود خدا ، سر سلسله موجودات نیست . یعنی خداوند که آفریدگار وجود است ، در خارج از حیطه موجودات قرار گرفته و نسبت به موجودات قدیم می ب
من یک زن ایرانی دهه چهل هستم. افکارم هنوز یاد دلاوران را میپروراندونوشتارم گر بنظر ت تند است ،تندی ان ، از ناملایمتی تندی کردار زیاده خواهان است .پوراکرمی ها  از گرمای جنوب به تنگ نیامده اند از   کرکس ها و لاشخورهایی که پرستوهاساختند و در قفس خفه نمودند، فریاد می زنند .زنده به گور کردن هر  کشور به دست سران و مسئولین رده بالای کشوری بسیار دردناک است .ایران از دیر باز مهد کشور گشایان بوده است . پادشاهان برای رسیدن به آرمانهای پوچ و فانی خود،قطع
من یک زن ایرانی دهه چهل هستم. افکارم هنوز یاد دلاوران را میپروراندونوشتارم گر بنظر ت تند است ،تندی ان ، از ناملایمتی تندی کردار زیاده خواهان است .پوراکرمی ها  از گرمای جنوب به تنگ نیامده اند از   کرکس ها و لاشخورهایی که پرستوهاساختند و در قفس خفه نمودند، فریاد می زنند .زنده به گور کردن هر  کشور به دست سران و مسئولین رده بالای کشوری بسیار دردناک است .ایران از دیر باز مهد کشور گشایان بوده است . پادشاهان برای رسیدن به آرمانهای پوچ و فانی خود،قطع
ابو ریحان، محمد بن احمد بیرونی خوارزمی، یکی از بزرگ ترین دانشمندان ایرانی اواخر قرن چهارم و نیمۀ اول پنجم هجری ست که در روز سوم ذی الحجۀ سال 362 هجری قمری در خانواده یی ایرانی چشم به جهان گشوده است.[1]
دربارۀ زادگاه و نسبت او به بیرونی اقوال مختلف است، شهر زوری در کتاب نزهة الارواح و ابن ابی اصیبقه در عیون الابناء بیرون را شهری در سند و خوش آب و هوا و دارای غرائب و شگفتی ها می دانند.[2] یاقوت حموی در معجم الادبا با آن که خود زادگاه ابو ریحان را یکی

در نگاه اولیه ترکستان شامل پنج کشور در آسیای میانه هست که به ترتیب عبارتنداز : 
ترکمنستان همسایه ایران 
ازبکستان ، پایتخت تمدنی فرهنگی ایران مثل بخارا 
تاجیکستان ، که زبانش فارسی دری همانند ایران است 
قرقیزستان که منظومه پهلوانی حماسی ماناس را دارد. 
قزاقستان ، که بزرگترین کشور در میان آسیای میانه و ترکستان هست. 
در نگاه دوم 
شمال افغانستان و بخشی از ایران بمانند ترکمن صحرا و... 
اویغورستان در چ
ابوعلی سینا از مشاهیر ، پزشکان و فلاسفه اسلامی است که در سال 370 هجری در بخارا متولد شد. او نویسنده‌ی کتاب شفا و القانون فی الطب یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی او است .  مجموعه آرامگاه و موزه بوعلی سینا در میانه میدانی به نام او در مرکز شهر همدان قرار دارد . بنای جدید آرامگاه بوعلی بر اساس معماری قدیم و جدید ساخته شده است . طرح مزبور از «گنبد قابوس» یکی از عظیم‌ترین شاهکارهای معماری عصر ابن سینا، مقبره‌ی قابوس ابن وشمگیر شاعر و خوشنویس
قافیه در شعر ترکی ئوُیغُورچه یا همان اویغوری در گذشته در ابتدای بیت می آمده‌است و شاید برای خیلی‌ها قابل درک نباشد همانگونه که رباعی و بحر طویل در ابتدا برای اعراب قابل درک نبود ولی به مرور زمان قابل درک شد. اویغوران بعداز پذیرفتن اسلام و تبعیت از اوزان عروضی ، به مرور قافیه را به انتهای مصرع بردند.
از زبانهای خویشاوند نزدیک اویغوری ، ترکی جُغتایی و ترکمنی و قزاقی است معهذا ترکی آذربایجانی و ترکی ا
السلام علیک یا مولای یا صاحب العصر و الزمان عجل‌الله فرجک
سلام! بی‌مقدمه بریم سراغ تفال این هفته:

متاسفانه مرورگر شما، قابیلت پخش فایل های صوتی تصویری را در قالب HTML5 دارا نمی باشد. توصیه ما به شما استفاده از مروگرهای رایج و بروزرسانی آن به آخرین نسخه می باشد با این حال ممکن است مرورگرتان توسط پلاگین خود قابلیت پخش این فایل را برای تان فراهم آورد.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

به خال هندویش بخشم سمرقند و ب
خاتم کاری
خاتم‌کاری از هنرهای ظریفه و صنایع دستی ایران است که سابقه و ریشه‌ای کهن دارد.

دربارهٔ مخترع و مبتکر خاتم بین خاتم‌سازان و هنرمندان روایات گوناگونی وجود دارد ولی آنچه قابل ذکر است آن است که به درستی معلوم نیست اولین بار خاتم‌سازی را چه کسی ابداع کرده‌است. اما روایتهای زیادی خواستگاه خاتم کاری را شیراز می دانند زیرا قدیمی ترین آثار خاتم کاری در این شهر دیده شده و استفاده از هنر خاتم کاری مربوط به منبر مسجد عتیق شیراز با قدمت

طب سنتی اسلامی طب سنتی اسلامی، روشی مقدس است که به ۱۴ قرن پیش و به زمان ظهور اسلام بر می گردد. در تاریخ پزشکی، طب سنتی اسلامی یا طب عربی به تمدنی در اسلام برمی گردد که در قرون وسطی توسعه یافته و اغلب به زبان عربی نوشته شده و زبان تمدن اسلامی بوده، گرچه تعداد بسیاری از این دانشمندان، عرب نبوده اند.
واژه طب سنتی اسلامی، توصیف کننده دانشمندان عرب و غیر عربی است که در طب اسلامی فعالیت کرده اند. بعد از انحطاط طب یونان و روم، طب اسلامی هزاران سال پی

دیشب برای علی بلوکباشی به همت مجله بخارا در خانه اندیشمندان انسانی مراسم بزرگداشتی برگزار شد. در این مراسم کاظم موسوی‌بجنوردی رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی با اشاره به اینکه بلوکباشی ۳۳ سال است که در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی سمت مدیریت بخش مردم‌شناسی و فولکلور را بر عهده دارد ،گفت:‌می‌توانیم بلوکباشی را پدر فولکلور ایران بنامیم. وی ۹۵ مقاله در این ۳۳ سال نوشته و ۱۳۰ مقاله بزرگ را ویرایش کرده است.
با کمک او دانشنامه ف
❌ شبهه ۶۳۸
*داستانی آموزنده و قابل تعمق از عطاملک جوینی* 

عطاملک جوینی با نثری زیبا و تاثیر گذار، ناقل حکایتی از تسخیر بخارا به دست چنگیزخان است که موی بر تن آدمی راست می کند. .....

در این میان یکی از سادات، که از این نادیده ها در عجب شده بود، از خردمندی پرسید: 
«مولانا این چه حالست؟» 

خردمند پاسخ داد: 
«خاموش باش، باد بی نیازی خداوند است که می وزد»! ....

«احتمالا سخن بدین معنا هم هست که خداوند نه به این جماعت علما و سادات و قضات و ائمه نیاز
مطالعه جدید نشان می دهد افرادی که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مصرف می کنند، با کاهش ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲ روبرو هستند.این مطالعه اثبات کرده است که میوه، سبزیجات، شکلات تلخ، آلو بخارا، بلوبری، توت فرنگی، فندق و نوشیدنی های داغ نظیر قهوه و چای به قدر کافی حاوی آنتی اکسیدان موردنیاز برای کنترل دیابت هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این موضوع به
مقاله شکلات تخته ای و مصارف ان  مراجعه
کنید.

فرانچسکا رومانا مانچینی، سرپرست تیم تحقیق
متن زیر به نقل از استاد نجم الدین کاویانی می­باشد
بدون هیچگونه دخل و تصرف:
دوست همزبانی به نام طاهر احمدی از کشور همسایه ی ما ایران نوشته ای
را درباره ی خاستگاه زبان دری در خراسان زمین به نشر رسانده اند که میتواند گفتمان
برانگیز باشد. به همین دلیل به جا دانستیم تا این نوشته ی آقای کاویانی را که در
سال ٢٠٠٤ ترسایی در تارنمای آریایی به نشر رسیده است، نیز در این گفتمان بگنجانیم
تا هواخواهان این گفتمان از این نوشته ی پژوهشی ایشان نیز سودی برده با
شاقول گنج یاب ابن سینا چیست؟
در سالهای اخیر که تب گنج یابی در ایران فوران کرده همه دچار این تب شدن مخصوصا
قشر ضعیف تر جامعه و البته قشر ثروتمند نیز برای تفریح از این تکنیک و تکنولوژی بهره میبرند.
در ایران به خاطر تاریخ غنی و گستردگی پادشاهی و جنگ های بزرگ و منابع طبیعی معدنی از جمله
فلزات و سنگ های گرانبها و خصوصا پیروزی در اکثریت جنگ های دوران کهن در زمانهای امپراطوری هخامنشی و
اشکانی و ساسانی و دوران اسلام در ایران بیشتر مناطق ایران داری دف
کیفیت اصلی: (حجم 19 مگا بایت)

السلام علیک یا حسن بن علی(ع)

بر ماه شب نیمه ی این میکده سوگند
مثل تو ندیده است کسی کودک دلبند

خورده دلم از صبح همان روز نخستین
با مهر تو ای دست گل فاطمه پیوند

در لطف و عطا و کرم و بخشش و رحمت
گشتیم و ندیدیم کسی را به تو مانند

هر گوشه ای از نام تو حاجات گرفتند
از کوفه بگو تا به بخارا و سمرقند

حاتم که زبانزد شده در جود و سخاوت
یک عمر, بساطش به در خانه ات افکند

در بند توام, عبد توام, نام تو بردم
کوه گنهم را به تو بخشی
نیازهای غذایی عروس هلندی
توسط کدیوران در 26 فوریه 2020میوه
تامین نیازهای غذایی روزانه در حیوانات، نکته ای بسیار حایز اهمیت است. همچنین نکته ی دیگیری که در تغذیه ی عروس هلندی خود باید به آن توجه داشته باشید، تنوع غذایی است. عروس های هلندی، به غذایی که در اختیارشان قرار می گیرد عادت می کنند. به عبارتی، این شما هستید که به پرنده ی خود القا می کنید از چه غذایی خوشش بیاید! توجه داشته باشید که هرگز پرنده را وادار نکنید به زور غذایی را که به آن علاقه

بر ماه شب نیمه ی این میکده سوگند

مثل تو ندیده است کسی کودک دلبند

خورده دلم از صبح همان روز نخستین

با مهر تو ای دست گل فاطمه پیوند

در لطف و عطا و کرم و بخشش و رحمت

گشتیم و ندیدیم کسی را به تو مانند

هر گوشه ای از نام تو حاجات گرفتند

از کوفه بگو تا به بخارا و سمرقند

حاتم که زبانزد شده در جود و سخاوت

یک عمر, بساطش به در خانه ات افکند

در بند توام, عبد توام, نام تو بردم

کوه گنهم را به تو بخشید خداوند

حکاک ازل شیر اُحد, نام حسن را

ب
فیشر یا شقاق مقعد یک شکاف بیضی مانند و سطحی در سر مقعد بوده که موجب درد و خونریزی در هنگام اجابت مزاج می شود. این بیماری می تواند در صورت درمان نشدن با گذشت زمان به یک بیماری مزمن تبدیل شود. ما در مقاله ی زیر به بررسی این سوال که علائم فیشر چیست می پردازیم.
دلایل ایجاد فیشر چیست؟
فیشر می تواند دلایل زیادی داشته باشد و اما مهم ترین دلایل ایجاد آن عبارتند از:
کم تحرکی
اسهال
یبوست
بارداری و زایمان
بیماری کرون
سرطان روده
تمیز کردن بیش از حد ناحی
چراغ‌های جلو و عقب را روشن می‌کنم. حالت چشمک‌زن می‌گذارم. همیشه وقتی مجبور می‌شوم شب برگردم حس عجیبی دارم. حس می‌کنم شبیه تریلی‌های کانتینرداری شده‌ام که سرتاپایشان چراغ چشمک‌زن است. تریلی‌ای هستم که اول جاده‌ی کمربندی یک شهر کوچک توی خاکی کنار جاده ایستاده و آماده‌ی حرکت است. حس می‌کنم آن چند لحظه‌ای که دارم کلاهم را سرم می‌گذارم و دستکش‌هایم را دستم می‌کنم، راننده‌ی تریلی درونم با میله افتاده به جان لاستیک‌ها و بادشان را وارس
گردشگران علاوه بر این که در
سفر به کشورهای مختلف به دنبال جاذبه‌های دیدنی هستند، علاقه دارند که با
فرهنگ کشورها آشنا شوند که بهترین کار چشیدن طعم غذاهای هر کشور است. هر
کشوری با توجه به اقلیم و شرایط فرهنگی که دارد، غذاهای رنگارنگ با طعم‌های
منحصربه‌فردی را شامل می‌شود که در این میان بسیاری از غذاها در هرجای
دنیا نیز یافت می‌شود و عاشقان غذا در هر کجا که باشند، آن‌ها را پیدا
می‌کنند. در این مقاله قصد داریم به معرفی غذاهایی بپردازیم ک
چراغ‌های جلو و عقب را روشن می‌کنم. حالت چشمک‌زن می‌گذارم. همیشه وقتی مجبور می‌شوم شب برگردم حس عجیبی دارم. حس می‌کنم شبیه تریلی‌های کانتینرداری شده‌ام که سرتاپایشان چراغ چشمک‌زن است. تریلی‌ای هستم که اول جاده‌ی کمربندی یک شهر کوچک توی خاکی کنار جاده ایستاده و آماده‌ی حرکت است. حس می‌کنم آن چند لحظه‌ای که دارم کلاهم را سرم می‌گذارم و دستکش‌هایم را دستم می‌کنم، راننده‌ی تریلی درونم با میله افتاده به جان لاستیک‌ها و بادشان را وارس
خشکبار یا خشکه بار یا میوه خشک به میوه هاى خشک شده و برخى مغز دانه ها گفته مى شود. خشکبار جزو آجیل حساب نمى شود. هدف عمده خشک کردن ماده غذایى، افزایش ماندگارى محصول نهایى است.
میوه هایى از جنس پاییز خشک و دلچسب!
خشکبار یا خشکه بار یا میوه خشک به میوه هاى خشک شده و برخى مغز دانه ها گفته مى شود. مغز دانه هایى مانند پسته، بادام، فندق، گردو خشک و میوه هاى خشک مانند کشمش، کشمش سبز، کشمش سبز تیزابى، برگه آلو بخارا، قیسى خشک، برگه هلو، برگه زردآلو، بر
آموخت تا که عطر ز شیشه فرار راآموختم فرار ز یاران به یار رادل می کشید ناز من و درد و بار راکاموختم کشیدن ناز نگار راپس می کشم به وزن و قوافی خمار را گیرم که کرد خواب رفیقان مرا کسلگیرم که گشت باده ز خشکی ما خجلگیرم که رفت پای طرب تا کمر به گلناخن به زلف یار رسانم به فتح دلمطرب اگر کلافه نوازد سه تار را باید که تر شود ز لب من شراب خشکباید رسد به شبنم من آفتاب خشکدل رنجه شد ز زهد دوات و کتاب خشکاز عاشقان سلام تر از تو جواب خشکاز ما مکن دریغ لب آب دا
    چنان که می دانیم “دهقانان” یک طبقه از مالکان بودند که در دوره ی ساسانیان در ایران زندگی میکردند و یکی از طبقات اجتماعی فاصل میان طبقه کشاورزان و اشراف درجه اول را تشکیل میدادند و صاحب نوعی “اشرافیت ارضی” بودند.
    زندگانی آنان در کاخهایی که در اراضی خود داشتند سپری میشد. آنها به وسیله ی “روستاییان” از آن اراضی بهره برداری می کردند و در جمع آوری مالیات اراضی با دولت ساسانی و سپس در عهد اسلام با دولت اسلام همکاری می نمودند و حدوداً تا
گردشگران علاوه بر این که در سفر به
کشورهای مختلف به دنبال جاذبه‌های دیدنی هستند، علاقه دارند که با فرهنگ
کشورها آشنا شوند که بهترین کار چشیدن طعم غذاهای هر کشور است. هر کشوری با
توجه به اقلیم و شرایط فرهنگی که دارد، غذاهای رنگارنگ با طعم‌های
منحصربه‌فردی را شامل می‌شود که در این میان بسیاری از غذاها در هرجای دنیا
نیز یافت می‌شود و عاشقان غذا در هر کجا که باشند، آن‌ها را پیدا می‌کنند.
در این مقاله قصد داریم به معرفی غذاهایی بپردازیم ک
_اول اسممونو، روی بخارا حک کن...
+مگه نگفتی چرت و پرت گوش نمی‌دی؟
_می گن که بی تو شادم، به گفته‌هاشون شک کن...
+گوشت با من هست؟
_چون، دلم برات... 
+هی، می‌شنوی چی می‌گم؟
_چی؟ داشتی با من حرف می‌زدی؟
+آره با تو بودم. 
_چی می‌گفتی؟
+داشتم می‌پرسیدم که مگه تو نگفتی چرت و پرت گوش نمی‌دی؟
_نه. من کی همچین حرفی زدم؟ گفتم سعی می‌کنم گوش ندم.
+پس این چیه؟
_چرته؟
+خیلی. 
_نمی‌دونم، جالبه. حسش خیلی قابل‌درکه وقتی می‌گه "دلم برات تنگ می‌شهههه". آهنگای کمی هست
بازار صابرشاعر ملی تاجیکستان
در شعر تاجیکستان کمتر شاعری ظهور کرده است که بتواند خود را به اوج شعر و محبوبیت "بازار صابر" نزدیک کند. او از جهات مختلف بیشتر به "اخوان ثالث" شباهت دارد. چه اینکه هم از منظر زیبایی‌شناسی و هنری و هم در داوریِ محتوایی و اندیشه‌ای، در میان سرایندگان فارسی‌زبان این منطقه بی‌نظیر است. "بازار صابر" را شاعر ملی تاجیکستان نامیده‌اند به خاطر شعرهای شجاعانه و دردمندانه‌اش در همراهی با رنج‌های بی‌شمار تاجیکستان، ام
بازار صابرشاعر ملی تاجیکستان
در شعر تاجیکستان کمتر شاعری ظهور کرده است که بتواند خود را به اوج شعر و محبوبیت "بازار صابر" نزدیک کند. او از جهات مختلف بیشتر به "اخوان ثالث" شباهت دارد. چه اینکه هم از منظر زیبایی‌شناسی و هنری و هم در داوریِ محتوایی و اندیشه‌ای، در میان سرایندگان فارسی‌زبان این منطقه بی‌نظیر است. "بازار صابر" را شاعر ملی تاجیکستان نامیده‌اند به خاطر شعرهای شجاعانه و دردمندانه‌اش در همراهی با رنج‌های بی‌شمار تاجیکستان، ام
ساختار فضایی شهرهای سنتی ایران بر اساس توسعه بر مبنای مرکزیت بوده است با تکیه بر ساماندهی مرکز آن از طریق ساخت ابنیه عمومی موجب می گردید تا علاوه بر تقویت مشارکت عموم در ساماندهی محیط، سازمان فضایی و کالبد محله نیز بر اتکا بر مرکزیت عمومی شکل بگیرد.
اگر چه فرهنگی شهرسازی اسلامی و معماری آن مدیون تمدن های پیش از اسلام است، تشخیص چگونگی انتقال خصوصیات شهرهای اسلامی از تمدن های قدیمی تر به مسلمانان دشوار است. شبکه پیچیده معابر شهری، بازارها،
مقدمه:‏‏  در دهه 770/1370 آخرین بازماندگان ایلخانیان در ایران از بین رفتند، اما قدرت جدیدی در آسیای میانهَ ‏ظاهر شد که سنت و قدرت بازماندگان چنگیزخان را در دشت های اوراسیا احیا نمود. تیمور که در غرب به ‏Tamerlane‏ (تیمور لنگ) معروف است، سرکرده یکی از قبایل بود که سازمان بندی و تشکیلات قبیله ‏ای خویش را به یک امپراتوری جهانی تبدیل کرد. شهرهای بزرگ سلسله تیموری در آسیای میانه و ‏افغانستان (شهر سبز، سمرقند، بخارا، هرات) از کانون های بزرگ فرهنگ و هنر
فرش ایرانی را می توان از نظر طرح و نقش به دو گروه کلی تقسیم کرد، فرش هایی با طرح هندسی و فرش هایی با نقوش منحنی که به نام فرش های گلدار هم شناخته می شوند.
طرح های هندسیتمام فرش های این گروه با خطوط افقی، عمودی و موربی که در اندازه های مختلف و نقش های تکرار شونده در سراسر فرش قرار می گیرند تزئین می شوند. این قالی ها توسط ایل های چادرنشین بافته می شود که هر یک نقوش و موتیف های خاص خود را دارند. یک روش مهم تشخیص این که فرش مورد نظر حاصل دست چه ایلی و د
آلوSGHAROOOONSGHAROOOON ماده غذایی بیش مغذی با خواص بی شمار بخاطر سلامتی است. آلو سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر وآنتی اکسیدان است که ریسک بروز فداکار بیماری های مزمن را کاهش می دهند. آلو را می توان به شکل ابتکاری یا بی آب شده (آلو خشک خواه آلو بخارا) استعمال کرد. آلو و آلو خشک خواص بسیاری برای سلامتی دارند که ازجمله آنها می توان به تداوی یبوست و پوکی عظم اشاره کرد. در ادامه به بررسی خواص آلو می پردازیم. حتما بخوانید:خواص گیلاس و آلبالو؛ ۱۲ دلی
تاثیر مصرف انگور در سرماخوردگی به همراه خواص این میوه
انگور در سرماخوردگی
،خوردن انگور در سرماخوردگی،مصرف انگور در سرماخوردگی،تاثیر انگور در
سرماخوردگی،خواص انگور در سرماخوردگی،خوردن انگور برای سرماخوردگی
در این مطلب از سایت جسارت به انگور در سرماخوردگی می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.
خواص انگور در سرماخوردگی
انگور
یکی از میوه های شیرین و بسیار مقوی در میان میوه های دیگر است که دارای
رنگ و اندازه
تاثیر مصرف انگور در سرماخوردگی به همراه خواص این میوه
انگور در سرماخوردگی
،خوردن انگور در سرماخوردگی،مصرف انگور در سرماخوردگی،تاثیر انگور در
سرماخوردگی،خواص انگور در سرماخوردگی،خوردن انگور برای سرماخوردگی
در این مطلب از سایت جسارت به انگور در سرماخوردگی می پردازیم. امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.
خواص انگور در سرماخوردگی
انگور
یکی از میوه های شیرین و بسیار مقوی در میان میوه های دیگر است که دارای
رنگ و اندازه
تاریخچه پرچم ایران
 2000 سال هیچ درفش یا پرچمی نداشتند و تنها دو نفر از قهرمانان ملی ایران زمین، یعنی ابومسلم خراسانی و بابک خرمدین، دارای پرچم بودند. ابومسلم پرچمی یک سره سیاه رنگ داشت و بابک سرخ‌ رنگ، به همین روی بود که طرفداران این دو را سیاه‌جامگان و سرخ‌جامگان می‌خواندند. از آنجایی که علمای اسلام تصویرپردازی و نگارگری را حرام می‌دانستند تا سال‌های مدید هیچ نقش و نگاری از جانداران بر روی درفش‌ها تصویر نمی‌شد.
در سال 255 خورشیدی ( 976 می
پاینده لنگرودی، محمود. شاعر، فرهنگ‌نویس، مردم‌شناس، مورخ، خوشنویس و کارشناس ادبیات و فرهنگ
گیلکی و از نخستین پیروان شعر نیمایی. در ۱۲ آذر ۱۳۱۰ش در گیلان، در شهر لنگرود،
به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در ۱۳۱۷ش در همان شهر آغاز کرد. در دوازده‌سالگی
به سبب بیماری از ادامه‌ی تحصیل بازماند. پس از دوسال، دوباره به تحصیل پرداخت
(پاینده، «زندگینامه»).

در ۱۳۲۰ش، همگام با مبارزه‌ی سیاسی، شعر و
شاعری را با همکاری با روزنامه‌ی چَلَنگَر محمدعلی ا
5 مشکل رایج در جوجه های سرلاکی
توسط کدیوران در 14 آوریل 2020در مقالات پیشین، بیشتر پیرامون شیوه های تغذیه دستی و پرورش جوجه های طوطی سانان صحبت کردیم. باید توجه داشت که در عین سادگی، در بسیاری از مواقع، مشکلاتی نیز پدید خواهند آمد. بنابراین، در این مقاله سعی داریم تا به صورت خلاصه بر روی 5 مشکل رایج در جوجه های سرلاکی تمرکز کنیم. باید به امر اعتراف کنیم که بیشتر مشکلات به وجود آمده، در نتیجه خطای انسانی هستند. بنابراین، همواره باید با رعایت به
دولت غَزنَوی یا غزنویان (۹۷۵–۱۱۸۷ م) (۳۴۴ ه‍.ق - ۵۸۳ ه‍. ق) یک حکومت ایرانی ترک تبار و مسلمان در بخشی از شرق خاورمیانه و جنوب آسیای میانه بود. اما به عنوان مروج و ناشر اسلام مورد توجه و تأیید خلافت عباسی بود. شهرت این حکومت در جهان، بیشتر به خاطر فتوحاتی است که در هندوستان انجام داده‌است.
از آنجا که غزنویان نخستین پایه‌های شهریاری را در شهر غزنین آغاز نمودند به غزنویان نامدار شدند. بنیانگذار این دودمان سلطان محمود غزنوی بود. پدران او از خانا
واژۀ ترک در ادب فارسی، صرف نظر از معنای حقیقی آن، مجازاً در معنی مطلق زیباروی هم به کار رفته است و از این رو اساتید ادبیّات تأکید کرده اند که: نباید تمام موارد استعمال این واژه را تأویل به معنای قومی آن کنیم و در بسیاری موارد، همسنگ عباراتی چون نگار، دلبر، شاهد و... می باشد؛ امّا به نظر می رسد این واژه در هنگام تفسیر اشعار حافظ باید به دیده ای دیگر نگریسته شود. اشعار حافظ مملو از ایهام اند و تقریباً هیچ بیتی از ابیات آن نیست که تنها دارای یک معن
شعر در مورد گیسو
در این مطلب از سایت جسارت سعی کرده ایم حدود 100 شعر از اشعار زیبا را در مورد گیسو برای شما تهیه نماییم.برای دیدن این اشعار به ادامه مطلب مراجعه نمایید
دوش در حلقه ما قصّه گیسوی تو بود
تا دل شب سخن از سلسله موی تو بود
شعر در مورد گیسو
چو گیسوی توندارد بنفشه حلقه وتاب
چو طره ای تو ندارد بنفشه چین و شکن
شعر در مورد گیسوی یار
به سفررفتی وخوبان همه گیسوکندند
در فراق تو عجب سلسله‌ها بر هم خورد
شعر در مورد گیسوان
سر  حلقه   رندان   خرا
تقسیم بندی معماری تیموریان:‏‏  معماری این دوره را تقریبأ می توان به چهار مقطع تقسیم کرد:‏‏1) عمارات دوره تیمور (سلطنت در 782-808/1370-1405)‏‏2) عمارات دوره شاهرخ و گوهرشاد؛ پسر تیمور و همسرش (سلطنت در 1405-1447)‏‏3) ابنیه دوره سلطان حسین بایقرا (سلطنت در 873-911/1470-1506) و مشاور و دیوانسالار وی ‏علیشیر نوایی‏4) ابنیه قراقویونلوها (873-885/1380-1468) و آق قویونلوها (780-914/1378-1508) ؛ ترکمانهای ‏رقبای تیمور در غرب ایران(بلر و بلوم،1381،91)‏مشخصات معماری تیموریان: ‏یکی از وی
واژۀ ترک در ادب فارسی، صرف نظر از معنای حقیقی آن، مجازاً در معنی مطلق زیباروی هم به کار رفته است و از این رو اساتید ادبیّات تأکید کرده اند که: نباید تمام موارد استعمال این واژه را تأویل به معنای قومی آن کنیم و در بسیاری موارد، همسنگ عباراتی چون نگار، دلبر، شاهد و... می باشد؛ امّا به نظر می رسد این واژه در هنگام تفسیر اشعار حافظ باید به دیده ای دیگر نگریسته شود. اشعار حافظ مملو از ایهام اند و تقریباً هیچ بیتی از ابیات آن نیست که تنها دارای یک معن
عقاب دوسر، به‌عنوان نماد توسط بیشتر حاکمان سلجوقی شامل کی‌قباد یکم استفاده می‌شد
دودمان سلجوق (سلاجقه، آل‌سلجوق)، دودمانی بودند که در سده‌های پنجم تا ششم هجریقمری، بر بخش‌های پهناوری از آسیای غربی و آسیای صغیر نظیر ایران، روم، افغان، شام، ارمن، گستره‌های عرب و ترک و دیگر نقاط وسیع فرمان می‌راندند. مؤسس این سلسله طغرل بیک نام داشت که خود از نوادگان سلجوق بود و با شکست سلطان مسعود غزنوی، در نیشابور بر تخت نشست.
سلطنت دودمان سلجوق دو د

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها